Türgi

Comenius projekti seitsmes kohtumine Poolas, Istanbulis
Kaunis Istanbul
Project meeting in Turkey

Projekti viimane kohtumine toimus 21.04.15 – 25.04.15   Türgis Istanbulis asuvas koolis Avcilar Ticaret Meslek Lisesi (Avcılar Firüzköy Vocational and Technical High School). Türgi kohtumisel osalesid Peetri kooli direktor Luule Niinesalu, 2 õpetajat ning 2 õpilast.

Tänavaid kaunistavad tulbiväljad, suurlinnale omased ummikud – see oli esmamulje Istanbulist, millele järgnesid Türgi õpetajate – õpilaste poolt organiseeritud väga huvitavad ja sisutihedad päevad. Esmalt oli külalistele ette valmistatud kultuuriprogramm Avcılar Barış Manço kultuurikeskuses. Nautisime türgi tantse-laule, õpilased esitasid muusikali „Romeo ja Julia“ ainetel ning näidendi Türgi ühe sultani tütre õnnetust armastusest. Programm lõppes ühise traditsioonilise türgi tantsu tantsimisega. Seejärel suundusime partnerkooli, kus meid kostitati traditsiooniliste türgi roogadega ning seejärel tutvustati kooli.

Väga uhke oli koolis loodud projektitänav, mis sisaldas õpilaste töid. Piltide, tikandite, klaasimaalingute ja plakatite tegemisel oli kasutatud riikide lipuvärve või midagi muud partnerriikidele iseloomulikku.

Istanbulis veedetud päevad olid väga hästi sisustatud. Esimese õhtu lõpuks korraldati koolis võimas kontsert, kus koolibänd esitas nii rahvusvahelisi kui ka türgi tuntumaid lugusid. Eriline osa oli Hennaööl (Henna night). Kooli õpilased esitasid etenduse türgi pulmatraditsioonist koos tantsude ja lauludega.

Järgnevatel päevadel külastasime  turismikeskusi, nagu Istanbuli arheoloogimuuseumi, Topkapi paleed, Hagia Sofiat, Sinist mošeed, Dolmabahçe paleed ja Suurt turgu (Grand Bazaar). Väga kaunis oli Hagia Sofia lähedusel asuv tulbivaip, mis sisaldas tuhandeid mustrisse istutatud erivärvilisi tulpe.

Viimase kohtumise eesmärgiks oli olulisel kohal ka projekti tegevuste arutelu, kokkuvõtete tegemine ning mõtete vahetamine projekti lõpparuande vormistamiseks.

Meie ühise kohtumise lõpetas eriline türgi õhtu. Peale traditsioonilise toidu said kõik partnerid nautida kõhutantsu ja ka meeste spirituaaltantsu „Sama“.

„Sama” esindab müstilist teekonda inimese vaimsest arengust läbi mõistuse ja armastuse täiuslikkuseni.  Tulles tõe poole, teekonna järgija kasvab läbi armastuse, hüljates oma ego, leides tõe, jõudes täiuslikkuseni. Seejärel ta naaseb oma vaimselt rännakult inimesena, kes on saavutanud küpsuse ja täiuslikkuse ning on  armastuse kui ka vaimse tegevuse teenistuses.

“Sama”  on otsekui palverännak Mekasse sooviga tuua pühendunud inimesed Jumalale lähemale. (Rumi has said in reference to Sama’, “For them it is the Sama’ of this world and the other. Even more for the circle of dancers within the Sama’ who turn and have in their midst, their own Ka’aba.” This relates Sama’ to the pilgrimage to Mecca, in that both are intended to bring all who are involved closer to God.)

Galerii