Poola
Kohtumine Poolas
Comenius projekti kuues kohtumine Poolas, Wschowas
Avastasime Poolamaa ilu ja võlu
Project meeting in Poland
Sõites kuuendale projektikohtumisele, avastasime, kui kaunis on Poolamaa.
Oma teekonda alustasime 31.01.2015 ja transpordiks valisime taas väikebussi. Meie reisiseltskonda kuulusid 4 õpetajat ja 3 õpilast. Bussisõit, mida ilmestas kiire ilmastikuolude vahetus, oli pikk ja väsitav. Poolas veedetud päevade jooksul oli võimalik sumada väga paksus lumes ja järgmisel hetkel nautida lumikellukeste ilu.
Enne sihtkohta jõudmist seadsime oma eesmärgiks ka pisut rohkem Poolaga tutvuda. Valisime välja vaatamisväärsused, mis meie teekonna lähedusse jääksid. Meie sihtkohaks oli Wschowas olev kool I Zespol Szkol im St. Stazica we Wschowie.
Wschowasse jõudmiseks läbisime Warmia-Masuuria piirkonna. See on ajalooline piirkond Kirde-Poolas, mida iseloomustavad kõrgendikud, metsad ja järved. Piirkonnas leidub umbes 2000 järve. Maastik oli nii ilus, et kellelgi polnud mahti tukastada, vaid kõik nautisid bussiaknast kaunist vaadet. Sama kaunis kui on Warmia-Masuuria maastik, on piirkonnas olnud ka väga kirev minevik: sealt on üle käinud Euroopa suuremad sõjad. II maailmasõja käigus asus Ketrzyni linnast 8 km ida poole, Gierlozi metsades Hitleri peakorter „Hundikoobas“, mida ta kasutas 24. juunist 1941. aastal kuni 1944. aasta novembri lõpuni. Punker koosnes 80 rajatisest, mis olid väga hoolikalt kaitstud. Säilinud varemed on väga muljetavaldavad, seinte paksus oli kuni 6 meetrit ja lagede paksus 8 meetrit. Kogu selle kompleksiga tutvumiseks oleks tulnud rohkesti aega varuda, seda aga meil kahjuks eriti ei olnud. Läbisime selle territooriumi kiiresti ning jätkasime oma teekonda. Enne Wschowasse jõudmist tegime peatuse Olsztynis, et vaadata seal paiknevat Warmia piiskopilinnust ja pisut hiljem tutvusime Malborki lossiga ning õhtul jalutasime Toruni vanalinnas.
Järgmisel päeval toimus väga armas vastuvõtt meie Poola partnerkoolis (I Zespol Szkol im St. Stazica we Wschowie), saime nautida rahvalaule, -tantse ja väga pidulikku poloneesi. Linna tutvustamiseks oli korraldatud orienteerumismäng, mille käigus õppisime tundma Wschowa ajalugu ning nägime olulisemaid vaatamisväärsusi.
Projekti kuuenda kohtumise eesmärgiks oli saada teadmisi meie projektis osalevate riikide pulmakombestikust. Noored olid uurinud oma koduriikide pulmakombeid, tavasid ning kohtumisel tutvuti teiste riikide tavadega ning tutvustati oma koduriigi pulmakultuuri. Lisaks pakkusid erinevad töötoad, mängud ja ekskursioonid osalejatele võimalust vahetult jagada oma elamusi ja kogemusi. Samuti võrreldi oma koduriikide traditsioone, leides ühisjooni, avastades sarnasusi või kogedes midagi sootuks teistsugust.
Viimasel päeval toimus ühine väljasõit Wroslaw´i. Veetsime hommikupooliku Wroslawi etnograafiamuuseumis ning seejärel jalutasime vanalinnas, mida ilmestasid tänavatel olevad väikesed päkapikud.
5.detsembril alustasime koduteed. Jättes hüvasti Wschowaga, võisime meenutada kauneid hetki, mida saime koos kogeda. Kindlasti jäävad kauaks meelde vaimustavaid elamusi pakkuvad lossid, kindlused ja vanalinnad ning töötoad, kus õpilased said meisterdada rosette, pärgi ja kipsist maske. Uskumatu kogemus saadi Poola traditsioonilise tantsu poloneesi õppimisel ja selle esitamisel pidulikul õhtusöögil. Polonees läks meile nii hinge, et seda tantsu õpetati koolis ka teistele õpilastele ning tantsiti vahetundide ajal üheskoos.
Galerii