7 harjumust õpilasele

1. HARJUMUS – Ole proaktiivne

Ma vastutan oma tegude eest. Ma haaran initsiatiivi, et asjad saaksid tehtud. Ma valin ise, millega tegelen, kuidas asjadesse suhtun ja millises tujus) olen. Ma ei süüdista teisi, kui olen valesti käitunud. Ma käitun õigesti isegi siis, kui keegi ei vaata.

Eesti vanasõnad ja ütlused: Ole oma elu peremees. Haaran härjal sarvist.

2. HARJUMUS – Alusta lõppeesmärki silmas pidades

Ma mõtlen enne, kui tegutsema asun. Ma teen plaane ja sean eesmärke.

Ma tegelen asjadega, mis on olulised ja kasulikud. Mul on tähtis roll oma klassi tegemistes. Ma aitan kaasa kooli missiooni elluviimisele. Püüan olla oma riigi hea kodanik.

Eesti vanasõnad ja ütlused: Tahad latva ronida, hakka tüvest peale.

3. HARJUMUS – Sea esmatähtis esikohale

Ma kasutan oma aega kõige olulisemate asjade tegemiseks ja ütlen “ei” asjadele, millega ma ei peaks üldse tegelema. Ma sean asjad tähtsuse järjekorda, koostan ajakava ja pean sellest kinni. Ma olen distsiplineeritud ja organiseeritud.

Eesti vanasõnad ja ütlused: Tee tööd töö ajal, aja juttu jutu ajal.

4. HARJUMUS – Mõtle võidan-võidad

Ma julgen avaldada oma soove ning hoolin ka sellest, mida teised tahavad. Ma hoian oma julguse ja hoolivuse tasakaalus. Kui tekib konflikt, otsin lahendusi, millega mõlemad osapooled oleksid rahul.

Eesti vanasõnad ja ütlused: Käitu teistega nii, nagu sa taha, et teised sinuga käituksid.

5. HARJUMUS – Püüa esmalt mõista ja alles seejärel olla mõistetud

Ma kuulan teiste inimeste mõtteid, tundeid ja ideid kõrvade, silmade ja südamega ning ei sega nende jutule vahele. Ma püüan kõigepealt mõista ja näha asju nii nagu mõistab seda teine pool ning alles seejärel räägin julgelt oma mõtetest.

Eesti vanasõnad ja ütlused: Kuula või su keel muudab su kurdiks. Kõrvad on kuulamiseks, suu söömiseks.

6. HARJUMUS – Loo sünergiat

Ma hindan teiste inimeste häid omadusi ja õpin nendest. Ma saan hästi läbi ka nendega, kes on minust erinevad. Ma osalen aktiivselt rühmatöödes ning arvestan alati teiste mõtete ja ideedega, sest usun, et koos suudame saavutada paremaid tulemusi kui üksinda tegutsedes. Ma otsin lahendusi, mis on paremad kui need, mida me eraldis tegutsedes suudaksime leida.

Eesti vanasõnad ja ütlused: Mitu pead on ikka mitu pead.

7. HARJUMUS – Terita saagi

Ma hoolitsen oma keha eest sellega, et söön tervislikult, teen sporti ja magan piisavalt. Ma arendan oma mõistust igal võimalikul viisil. Mu süda on rahul, kui mu suhted pereliikmete ja sõpradega on head ja meile meeldib koos olla. Mu hing on rahul, kui saan aidata teisi inimesi. Ma kasutan oma aega, et hoida keha, mõistus, süda ja hing tasakaalus.

Eesti vanasõnad ja ütlused: Tühi kott ei seisa püsti. Külva head, siis kasvab head.